מפעל לעיבוד שבבים – כיצד הוא מעבד שבבי חריטה

מפעל לעיבוד שבבים - כיצד הוא מעבד שבבי חריטה

מדינת ישראל לאורך שנים התמידה בתחום הייצור התעשייתי גם בנושא הפיתוח וגם בנושא הייצור עצמו, והיא מהווה היום את אחת מהיצרניות והיצואניות החשובות ביותר בעולם של כלים לעיבוד שבבי. חברות ישראליות רבות כמו ישקר, ורגוס, נוגה הנדסה ועוד הן מהמובילות בתחום העיבוד השבבי ופיתחו את תחום העיסוק שלהן לא רק לארץ אלא גם לעולם כולו. במאמר הקרוב נבין את הנושא מפעל לעיבוד שבבים – כיצד הוא מעבד שבבי חריטה, ונלמד עוד כמה מושגים מעולם הייצור התעשייתי שכדאי שכולנו לפחות נכיר.

מה הכוונה "חריטה"?

חריטה היא מושג שרובנו מכירים מעולם התכשיטנות ומעולם המתנות. חריטות של ברכות על עטים או חריטות של תאריך או של שמות בתוך טבעות נישואין הן החריטות שאנחנו מכירים, אך מדובר כאן גם על מושג שמגיע אלינו מעולם העיבוד השבבי. המושג חריטה מתייחס לשני סוגים קיימים שמאפשרים עיבוד שבבי חריטה היום – החריטה הקונבנציונאלית וחריטת CNC.

מה ההבדל בין שתיהן?

שבבי חריטה שמיוצרים באמצעות חריטה קונבנציונאלית הם שבבים שעוברים למעשה את התהליך הקלאסי על ידי מחרטה רגילה, ממש כמו פעם. המחרטה תפקידה לעבד חלקים ציריים וסימטריים, מחומרים כמו עץ, מתכות או חומרים פלסטיים. מחרטה זו, שנקראת גם מחרטה ידנית, עובדת בצורה של הורדת החומר באמצעות סכין חריטה, זאת באמצעות עיבוד סיבובי שמתבצע מסביב לעובד.

מחרטת CNC, להבדיל, היא מחרטה ממוחשבת, שמאפשרת להגיע לרמות דיוק מדהימות. מחרטת CNC היא פיתוח של השנים האחרונות, והוא מביא איתו יתרונות רבים.

מפעל לעיבוד שבבים – כיצד הוא מעבד שבבי חריטה

מפעל לעיבוד שבבי עוסק בתחומים רבים כמו כרסום, קדיחה, השחזה, בדיקה, כבישה, ניסור, מירוק, אריזה, בדיקה ועוד, אולם אחת משיטות העיבוד העיקריות היא החריטה. קודם לכן פירטנו על תהליך העיבוד השבבי שמתבצע באמצעות מחרטה קונבנציונאלית, וכעת נתמקד במחרטת CNC ובאיך היא מכבדת שבבי חריטה.

אז כאמור, מחרטת CNC היא מחרטה ממוחשבת שמאפשרת את אותה פעולת חריטה במקום תוך הפעלת כוח פיזי, באמצעות מחשב. אל המחשב יש להזין את כל פרטי החריטה או החריטות, במידה ומדובר על עיבוד של יותר משבב אחד, והוא כבר דואג שהעבודה תיעשה.

מה עדיף – מחרטה ידנית או מחרטה ממוחשבת?

היות וקיימים הבדלים ברורים בין שתי המחרטות, אין תשובה חד משמעית לגבי השאלה מה עדיף מחרטה ידנית או מחרטה ממוחשבת. כשמסתכלים על היתרונות והחסרונות של כל סוג מחרטה, מגלים שמחרטה ממוחשבת בשנת 2020 היא עדיפה מבחינת ייצור מהיר, שימוש פחות בכוח אדם ורמות הדיוק, אולם גם מי שמעדיף לשים את הטכנולוגיה בצד ולהסתמך על עשר האצבעות שלו – בהחלט יכול לעשות כך. מפעלים רבים לעיבוד שבבים משתמשים היום בשני סוגי המחרטות, ומתאימים לכל שבב את סוג המחרטה שעדיפה לעיבוד שלו.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב email
צוות האתר

צוות האתר

יכול להיות שייעניין אותך גם